Haber

Yunanistan’da geçen hafta tren kazası nedeniyle düzenlenen protestoya polis müdahale etti.

Yunanistan’da geçen hafta meydana gelen tren kazasında hayatını kaybedenler için düzenlenen eylemde polis taş ve molotof kokteyli atan göstericilere müdahale etti.

Yunanistan Devlet Memurları Sendikaları Konfederasyonunun (ADEDY) kazaya dikkat çekmek için düzenlediği 24 saatlik grev davetine sağlık çalışanları, öğretmenler ve çok sayıda özel daire çalışanı katıldı. Grev nedeniyle deniz ve demiryolu ulaşımı dururken, otobüs ve troleybüs çalışanları da gün içinde saatlerce işten ayrıldı.

Başkent Atina’da Sintagma Meydanı’nda toplanan ve pankartlar taşıyan 40 bini aşkın protestocu, sloganlar atarak kazanın gerçek sorumlularının bulunmasını istedi. Bir grup göstericinin taş ve molotof kokteyli atmasının ardından polis göstericilere göz yaşartıcı gazla karşılık verdi. Olaylarda 20’den fazla aktivist gözaltına alındı.

Diğer illerde de benzer eylemler

Tren kazasındaki ihmale dikkat çekmek için Selanik, Larisa ve Patra’da binlerce kişi yürüdü. Bu şehirlerde polis ve aktivistler arasında arbede yaşandı. Polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

Etkinlik

Geçen hafta Larisa kentine 26 kilometre uzaklıktaki Tempi bölgesinde meydana gelen kazada çok sayıda üniversite öğrencisi 57 kişi hayatını kaybetti.

Demiryolu sınırında zıt yönlerde hareket eden bir yolcu ve yük treninin çarpışması, Yunan demiryollarındaki altyapı ve güvenlik sistemlerinin eksikliğini ortaya çıkarmış, ihmaller tepkilere yol açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu