Yaşam

Telefonunu Değiştiren Vatandaştan 1 Milyon TL Borç Kesildi: Peki Bu Nasıl Oldu?

Denizli’de yaşayan Mehmet Demir İsimli vatandaş, yeni akıllı telefon almak isteyen birçok kişi gibi, karşılığında da eski telefonunu kullandı. Demir, karşılığında verdiği eski telefondaki kişisel bilgileri ve kayıtlı şifreleri silmeyi unuttu. Demir’in telefon bilgilerine kim el koydu bilgisayar korsanları , telefon numarasını da kopyaladı. Daha sonra Demir’in bilgileriyle 4 bankadan yüklü miktarda para çekerek, bu hesaplar üzerinden para transferi de yaptı.

Bu sürecin sonunda Demir yaklaşık 1 milyon TLBorçla karşı karşıya olan Demir hakkında bankalar da icra takibi başlattı. Şanssız adamın üzerinde şu anda 15 adet icra belgesi bulunurken Demir, “Eski telefonlarınızı satmayın, kimseye vermeyin. Kırıp atın, gerekirse yakın. Ben yandım, başkasının yanmasına izin verme. “Çok kötü ve sıkıntılı günler geçiriyorum.”dedi.

Yasal süreç başlatıldı

Konuyla ilgili yasal süreçDemir, çalışmalara başladığını belirtti. 19 Ekim 2022 Eski bir telefonum vardı. Telefonumu takas ettim. Ancak telefonumdaki bilgileri silmeyi unuttum. İnternet bankacılığı kredi kartı şifrelerinin hepsi telefondaydı. Bunu ele geçiren hacker, tüm bilgilerini kullanarak hesaplarımda trilyon dolarlık bir hareket yarattı. Bu yüzden harekete geçtim. On beş performansım var. İnsanlara tavsiyem ne olurdu? Eski telefonlarınızı sakın vermeyin. Kırın, atın ama vermeyin. Canım yandı. Kimsenin hayatı mahvolmamalı. Dört bankaya yaklaşık bir trilyon dolar borcum var. Esasen bilgisayar korsanı Bir şekilde hayatımı mahvetmişti. Bu zorlu süreçte ben de eşimden boşandım. Beni öldürdüler, yine öldürdüler. Bu kadar kolay. Hepsi idama geldi. 15 idamım var. Ne yapacağımı bilmiyordum. Artık buna dayanacak gücüm yok. Lütfen bana yolu, çareyi göster. Şimdi bu zor dönemde köyümde dedeme ait olan 70 yıllık bir evim var ama o da devralındı. Banka evimi satışa çıkardı. Savcılık telefonumu aldı. “Telefonum henüz gelmedi”dedi.

Telefon hafızalarının sıfırlanması, fabrika ayarlarına sıfırlama olası. Öte yandan bu yöntem size güvenilir gelmiyorsa telefonun hafıza ünitesini değiştirmek veya basitçe söküp bu şekilde ama daha düşük bir fiyata satmak da bir alternatif olabilir.

bergama-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu