Ekonomi

Serbest fon işvereninden enflasyon uyarısı: Yıllarca sürebilir

Singapur’da düzenlenen Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu’nda konuşan Griffin, Rusya-Ukrayna ve İsrail-Filistin savaşlarına atıfta bulunarak, “Barış temettüsünde açıkça yolun sonuna gelindi. Muhtemelen daha yüksek reel ve nominal faiz oranları göreceğiz” dedi. .

Griffin, dünyanın, dünyayı küreselleşmeden uzaklaştıran ve onlarca yıl sürebilecek yüksek temel enflasyona yol açabilecek huzursuzluk ve yapısal değişikliklerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Ünlü milyarder bu durumun ABD borcuna da etkileri olacağını belirtti. ABD’nin, hükümetin harcama çılgınlığında 33 trilyon dolarlık açık yaratan yüksek faiz oranlarını hesaba katmadığını söyledi.

Griffin, ABD’nin mali harcamalarının düzene konması gerektiğini çünkü ülkenin “sarhoş bir denizci gibi harcamak”Cari mali açığın sürdürülemez olduğunu ekledi ve uyardı.

Griffin ayrıca şunları söyledi: “Fed temerrüdü önlemek için para basmaya devam edebilir. Ancak ekonomik sonuçları yıkıcı olacaktır. “Temerrüt olasılığını ortadan kaldırmak için dolar basmaya başladığımız an, ekonomimiz derin bir kısır döngüye girecek.”söz konusu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu