Ekonomi

KKM rekorunu yeniledi: 100 milyar doların üzerinde

Döviz korumalı mevduattaki artıştaki hızlanma geçen hafta da devam etti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) haftalık verilerine göre, kur korumalı mevduat 21 Nisan haftasında 89,2 milyar TL artarak 1,98 trilyon TL yeni rekor seviyeye yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz oranları ile yapılan hesaplamaya göre dolar cinsinden korumalı mevduatın toplam büyüklüğü 102,2 milyar dolar oldu. Böylece ilk kez 100 milyar doların üzerinde kur korumalı mevduat görüldü.

Döviz korumalı mevduata ilişkin düzenlemeler son dönemde de devam etmiştir.

31 Mart 2023’e kadar uzatıldı

Nisan ayı başında Türk lirasına geçişte sağlanacak destek için döviz tevdiat veya yabancı para katılım fonu hesaplarının 31 Aralık 2023 tarihine kadar açılması kuralı 31 Mart 2023 tarihine uzatıldı. Hesapların vadesini belirleyen yeni düzenleme ile ilgili de değişiklik yapıldı.

Öte yandan ekonomi yönetiminden KKM’de kademeli çıkış yapılacağına dair bildirimler geldi. TBMM Plan ve Bütçe Kurul Başkanı Cevdet Yılmaz, “TL tasarruflarını artıracak bir bakış açımız var. Döviz korumalı mevduatların süresi bir anda değil kademeli olarak sona erecek” dedi.

sandikli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu