Ekonomi

Enerjide acil kamulaştırma kararları

Türkiye’nin çeşitli illerinde yapılacak enerji projeleri için bazı taşınmazlar derhal kamulaştırılacaktır.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü’ne ait “154 kV (Zeytinli TM-Sasa TM) Brş.N.- Zafer TM Enerji Nakil Hattı Projesi” kapsamında arazi üzerine düşen bazı taşınmazlarda, Söz konusu projelerin güzergâhları, direkler iletkenlere aittir. emisyon göstergesinin TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından irtifak hakkı tesis edilerek derhâl kamulaştırılmasına karar verilmiştir.

Dikili İlçesi Doğalgaz Boru Hattı Projesi inşaatı için, proje kapsamında yapılacak bazı taşınmazlar ve sabit tesisler, ulaşım yolları, enerji nakil hatları, katodik koruma hatları ve anot yatakları yapımı için ihtiyaç duyulan taşınmazların; mülkiyet veya kalıcı/geçici irtifak hakkı. Söz konusu hak, Boru Hatları ve Petrol Taşıma A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından derhal kamulaştırılacaktır.

Amasya’da Kızılkışlacık Mahallesi sınırlarında bulunan Duru Regülatörü ve HES elektrik üretim tesisi ile Osmaniye ve Gaziantep’te kurulacak “Sarıtepe Rüzgar Enerji Santrali (RES)” için gerekli olan bazı taşınmazların kamulaştırmasına karar verildi. Hazine’nin adına Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından tapu kütüğüne işlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu